Impresionizmus

Je to umelecký smer, ktorý sa pokúša zachytiť atmosféru danej chvíle v prírode. Vznikol v Paríži koncom 19.storočia. Jeho predstavitelia sa snažili priblížiť nám obraz krajiny, alebo predmetu tak, ako sa v určitom okamihu javý nášmu oku. Obraz sa neustále mení okolnosťami, takže najpravdivejší je obraz okamihu, ktorý vo vás zanecháva ten najsilnejší dojem - impresiu. Od toho je odvodený aj názov smeru a tento termín prvý krát použil kritik Louis Leroy, keď videl obraz Clauda Moneta - Impression, soleil levant  a myslel si, že obraz nie je dokonečený.

Na prelome 19. a 20. storočia sa smer rozšíril do celej Európy. Maliarstvo nebolo jedinou kategóriou, ku ktorej sa vzťahoval tento termín, bolo to aj sochárstvo, hudba a literatúra.

Impresionizmus vo výtvarníctve

Farba je základným činiteľom impresionistického obrazu, no v prírode sa veľmi často mení. Podľa toho aká vrstva vzduchu a svetla obklopuje predmety. Preto sa nám obraz javí ako zmes farebných škvrniek a o to vlastne v impresionizme ide. Obrazy sú tvorené krátkymi dotykmi štetca, čím vznikol štruktúrovaný povrch. Preto sa na obrazy nemôžeme dívať z blízka, pretože až pri správnom odstupe môžeme mať správny dojem.

V impresionizme sa najčastejšie používajú jasné a žiarivé farby. Jednou z jeho základných vlastností je princíp optického rozochvenia farebného vnemu, vibrácie a farebné iritácie. 

Impresionizmus si vytvára vlastý svet predstáv a odhaľuje čaro pláží, riek, mestských ulíc, reštaurácií, divadiel, tanečných zábav, kvetín, či ovocia ... Často čerpá z ulíc a života v meste.

 

Najznámejšími predstaviteľmi boli:

CLAUDE MONET 

PIERRE AUGUSTE RENOIR

EDOUARD MANET

EDGAR DEGAS (tento je mojim najobľúbenejší, pretože väčšina jeho obrazov bolo o tanci)

CAMILLE JACOB PISSARRO